11

За ініціативою  Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області на засіданні постійної комісії з питань аграрної політики та земельних ресурсів Полтавської обласної ради, яке відбулося 13.07.2016 року розглядалося питання про стан використання в області коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Законодавство України передбачає, що у разі виведення земель із складу сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов’язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом, особа, на користь якої проведено вилучення, зобов’язана відшкодувати втрати сільськогосподарського (лісогосподарського) виробництва.

Кошти одержані від втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, зумовлені вилученням сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, зараховуються на спеціальні рахунки відповідних місцевих рад у таких розмірах: обласним радам – 25 відсотків; районним радам – 15 відсотків; міським, сільським, селищним радам – 60 відсотків.

Існує вичерпний перелік цілей, на які можна використати такі кошти, а саме, відповідно до статті 209 Земельного кодексу України, кошти, що надходять у порядку відшкодування втрат сільсько- та лісогосподарського виробництва, використовуються на освоєння земель для сільськогосподарських і лісогосподарських потреб, поліпшення угідь, охорону земель відповідно до розроблених програм та проектів землеустрою, а також на проведення інвентаризації земель, проведення нормативної грошової оцінки землі.

Використання цих коштів на інші цілі не допускається.

Станом на 1 червня 2016 року на спеціальних рахунках відповідних місцевих рад області накопичилось 16,1 млн. грн. зазначених коштів із яких 1,5 млн. грн. кошти обласного бюджету та 4,6 млн. грн. – знаходяться на депозитних рахунках в установах банку.

Зокрема, найбільший залишок даних коштів на рахунках місцевих рад у Кременчуцькому – 2,7 млн. грн., Лохвицькому – 1,3 млн. грн., Новосанжарському  – 1,0 млн. грн., та Полтавському – 3,1 млн. грн. районах та м. Горішні Плавні включаючи Дмитрівську сільську раду –  3,1 млн. грн.

Протягом першого півріччя 2016 року, використано лише 25,3 тис. грн. а саме (на розроблення документації із землеустрою з охорони земель – 11,07 тис. грн., на проведення нормативної грошової оцінки земель – 10,7 тис. грн. та на інвентаризацію земель – 2,6 тис. грн), що становить менше 1% від загальної суми коштів, які знаходяться на рахунках місцевих рад.

На сьогодні Полтавщина потребує значних фінансових ресурсів для впровадження заходів державної політики, спрямованих на раціональне використання земель, їх захист від деградації, забруднення та виснаження зокрема, в області необхідно здійснити:

консервацію понад 37 тис, га деградованих та малопродуктивних рільних земель;

рекультивацію порушених земель на площі понад 6 тис. га;

поліпшення майже 3 тис. га малопродуктивних земель;

провести культуртехнічні роботи по корчуванню непродуктивних багаторічних плодових насаджень на землях як державної так і комунальної власності;

завершити інвентаризації земель, зокрема земель під об’єктами комунальної власності.

Крім цього на території Полтавської області за час експлуатації Кременчуцького водосховища, майже по всій довжині берегової лінії відбувається значний розмив та втрачаються значні площі сільськогосподарських угідь, обрушується берегова лінія. З кожним роком процес розмиву прогресує. За інформацією Держводгоспу 1374 м берега Кременчуцького водосховища потребує першочергових заходів по їх закріпленню.

Не освоєння коштів, що надійшли від втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, стримує комплексне вирішення проблем землеустрою та охорони земель Полтавщини, зокрема захист земель області від деградації та виснаження, мінімізації збитків від шкідливої дії вод Кременчуцького водосховища а також завершення інвентаризації земель та нормативної грошової оцінки земель.

Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області здійснює лише моніторинг використання коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва. Розпорядниками цих коштів є відповідні органи місцевого самоврядування.

Тож, Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області закликає  обласну раду вжити організаційні заходи щодо можливості використання коштів від відшкодування втрат, які накопичились, на спеціальних рахунках районних, міських, сільських, селищних рад, на вищезазначені цілі.