На Полтавщині розпочалися жнива. Ранні зернові зібрали на площі 115 тисяч гектарів. При цьому намолотили півмільйона тонн збіжжя. Як повідомив директор Департаменту агропромислового розвитку ОДА Сергій Фролов, левова частка у зібраному збіжжі — це озима пшениця. Її врожайність не поступається минулорічній і становить 42,4 центнера з гектара.
— Нам необхідно зібрати 364 тис га. Це — на 52 тисячі менше, ніж минулого року, бо 25 тис га — не досіяли через посуху, і 27 — пересіяли цієї весни. Майже 93% озимих культур збереглось. До речі, гречки посіяли майже на тисячу гектар більше, ніж планували, — зазначив Сергій Фролов.
Майже 84% зерна, що на сьогодні надійшло на елеватори, — продовольче. Сергій Фролов прогнозує, що нинішнього року рівень продовольчого зерна буде не вище 70%.
Загалом же на Полтавщині планують намолотити 900 тисяч тонн пшениці, при потребі хлібопекарської галузі — 140 тисяч тон. Окрім того, в області великі перехідні залишки продовольчого зерна: на 1 липня — 173 тисяч тон. Тож проблем із продовольчим зерном регіон не матиме.
На час жнив на рівні ОДА створено спеціальну робочу групу, яка оперативно вирішує проблеми, що виникають у аграріїв. За словами Сергія Фролова, серед таких проблем — переміщення габаритного транспорту та перевезення зібраного збіжжя. Одну з них довелося вирішувати у п’ятницю, коли у Кременчуці було заборонено пересування містом вантажного транспорту у зв’язку з високою температурою.
Тому на апаратній нараді головам райдержадміністрацій дали доручення створити на місцях аналогічні робочі групи, відпрацювати маршрути перевезення зерна та довести цю інформацію до сільгоспвиробників.
— До п’ятниці підготуйте перелік проблемних питань, з якими доводиться зіштовхуватися нашим аграріям. Озвучу їх на виїзному засіданні Кабінету міністрів України у Харкові, — підсумував голова ОДА Валерій Головко. — Але позиція щодо руху вантажного транспорту, який руйнує дороги, чітка: якщо хочемо зберегти дороги в області, потрібно обмежувати вагу вантажу. І зернових також.
До речі, в області цього року категорично заборонено випалювати стерню. Є й відповідні розпорядження голови ОДА. А на нещодавньому селекторі з віце-прем’єр-міністром України Геннадієм Зубком, профільний заступник голови ОДА Роман Товстий озвучив пропозиції щодо посилення відповідальності та збільшення суми штрафу за спалювання стерні. Пропозицію буде оформлено протокольним рішенням уряду.