У минулому році за рахунок відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва бюджети усіх рівнів на Полтавщині отримали 904,5 тис. гривень. З урахуванням платежів минулих періодів на рахунках розпорядників вказаних коштів накопичилося 14,956 млн. гривень. А саме, на рахунках селищних, сільських та міських рад знаходиться 9,868 млн. гривень, районних бюджетів – 1,705 млн. грн., бюджетів об’єднаних територіальних громад – 1, 464 млн. грн., бюджетів міст обласного значення –1,024 млн. грн., обласного бюджету – 0,895 млн.
Минулого року із наявних коштів розпорядники використали лише 1697 тисяч гривень. З них: 779 тис. грн. направлено на освоєння земель для сільськогосподарських та лісогосподарських потреб, 260 тис. грн. – на поліпшення угідь, 370 тис. грн. використано на інвентаризацію земель, 224 тис. грн. – на проведення нормативної грошової оцінки земель, 48 тис. грн. – на охорону земель відповідно до розроблених програм та проектів, та ще близько 16 тис. грн. – на інші заходи.
Земельним законодавством, визначено виключний перелік видів робіт які фінансуються за рахунок зазначених коштів. Так, згідно з частиною другою статті 209 Земельного кодексу України дані кошти використовуються на освоєння земель для сільськогосподарських і лісогосподарських потреб, поліпшення відповідних угідь, охорону земель відповідно до розроблених програм та проектів землеустрою, а також на проведення інвентаризації та нормативної грошової оцінки земель. Використання даних коштів на інші цілі не допускається.
Не освоєння коштів, які надійшли від втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, стримує комплексне вирішення проблем землеустрою та охорони земель Полтавщини.
Тож, Головне управління в черговий раз закликає розпорядників коштів на місцевому рівні вжити заходи щодо повного використання коштів, які надходять від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва. У разі неможливості використати зазначені кошти, пропонуємо прийняти відповідні рішення щодо їх концентрації на рівні районного чи обласного бюджету, шляхом трансформації з бюджетів нижчих рівнів та делегувати повноваження по їх використанню.