Чувпило

Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області велику увагу приділяє  відкритості і прозорості своєї діяльності, як органу влади. На підтвердження цього  13 квітня 2016 року  в.о. начальника Головного управління Чувпило Вадим Вікторович надав інтерв’ю журналісту інформаційного видання Громадського об’єднання «Останній Бастіон» Сергію Нагорному.

В першу чергу журналіст поцікавився попереднім місцем роботи та досвідом роботи у сфері земельних відносин, а також надати пояснення щодо  інформації, яка розповсюджена в глобальній мережі Інтернет, щодо недостатніх професійних навиків та інформації, яка компрометує та дискредитує Вадима Вікторовича як особу та посадовця.

Я вважаю, що маю достатній досвід – три вищі освіти,  захистив дисертацію на тему: «Управління земельними ресурсами на місцевому рівні», є кандидатом наук з державного управління. Ніколи не перебував в жодній з політичних сил – це моє внутрішнє переконання. Починав свою кар’єру з головного спеціаліста в Управлінні Держземагентства у Кривому Розі, пройшовши всі сходинки  до посади керівника даної установи. Не ставив собі за мету керуватися амбіціями чи особистими інтересами, а завжди виключно вимогами законодавства. Підтримував Революцію гідності. Я та людина, яка вчиться на чужих помилках та намагається не допускати власних. Я був виконуючим обов’язків начальника Держгеокадастру в Чернівецькій області, на Кіровоградщині, тобто, у мене є певні знання та напрацювання. Я вважаю, що той досвід, який у мене є, може бути корисним і для Полтавщини.

Ні раніше ні зараз в мене немає жодного ресурсу який міг би забезпечити мій авторитет, окрім мене самого. Я як публічна особа не захищений від компроматів та наклепів.  Я поважаю думку всіх журналістів, але вважаю, що статті, які компрометують та дискредитують мене, є замовлені і в основі їх лежить кадрові та політичні підґрунтя.  Я пройшов усі кола люстраційних перевірок. Якби підтвердилась інформація, опублікована в змі, мене б тут не було. Але, я не звертаю особливу увагу на тих людей, з яких випліскується негатив. Щодо себе особисто – я готовий нести відповідальність, якщо на те є конкретні факти або матеріали.

Все питання в тому, що у громадян втрата довіри відбулася не особисто до мене, а до структури землевпорядної служби в цілому. На превеликий жаль, структура втратила довіру громадськості багато років тому. Працюємо над тим, щоб її відновити, боремося з корупцією в структурі, але ще треба багато докласти зусиль, щоб вийти на той рівень, який ставить голова Держгеокадастру.

З 2015 року Ви займаєте посаду першого заступника Держгеокадастру у Чернівецькій області. В ЗМІ досить різна інформація з приводу Вашого призначення.

На той час керівництво Держгеокадастру запропонувало мені очолити дану структуру та провести реорганізацію територіальних підрозділів в області. Для мене особисто це було випробуванням.  Я вважав це почесною місією. Був наказ про призначення мене першим заступником та про реорганізацією. З керівництвом області погодження на було, тому, що на посаду, на яку я прийшов, законодавство не вимагає такого погодження. Але з часом вдалось наладити плідну співпрацю з керівництво. За час роботи на протязі 8-ми місяців, мною було проведено реорганізацію, приведено структуру у відповідність до законодавства, були деякі методичні напрацювання. Я все зробив для того, щоб це був дійсно повноцінний суб’єкт, який надає відповідні послуги. Я вважаю, що позитивної роботи мною було зроблено багато. Конфлікту з керівництвом області у мене не було, ніхто кабінету не блокував, я завжди знаходив спільну мову як представниками влади, так і з представниками громадськості. І зараз Чернівецька область одна із кращих за показниками.

Чому змінили Чернівці на Полтаву? Як відбувався конкурс, чи був він прозорий?

Перед переведенням на Полтавщину я виконував обов’язки керівника Головного управління Держгеокадастру Кіровоградській області. За місяць моєї роботи на Кіровоградщині  вдалося на 90 % забезпечити учасників АТО земельними ділянками, підвищити показники по іншим напрямкам роботи, відновити, хоча і частково,  довіру громади.

Наступним моїм відрядженням була Полтавщина. Я не приймав участі у кадровому конкурсі на начальника на Полтавщині. За посадою я перший заступник начальника, перейшов на цю посаду із рівнозначної посади іншої області. Виконувати обов’язки керівника Головного управління до того часу, доки не буде призначено начальника. Я гадаю, що буде оголошено повторний конкурс на начальника, але для себе я ще не прийняв рішення щодо участі у ньому.

Мені нічого не заважає перебуваючи на посаді першого заступника, якісно виконувати обов’язки начальника Головного управління, наводити лад у структурі, підвищуючи рівень довіри. Я працюю по максимуму і вважаю, що від найменування посади  ефективність моєї роботи не змінюється.

Коли я приїхав Полтавщину, в першу чергу необхідно було вирішувати проблемні питання, зокрема, по виконанню звернень громадян, гарячої лінії та іншим показникам. Зараз колектив працює в посиленому режимі та в позаробочий час. Я особисто все контролюю. В результаті, на сьогодні Полтавщина вже має певні успіхи. Я вважаю, що той досвід, який я маю, став корисним для Полтавщини.  Якщо хоч одна людина в результаті моєї роботи змінить своє ставлення до Держгеокадастру в кращий бік, я буду вважати своє перебування на Полтавщині недаремним.

Чому актуальне питання щодо продажу землі? Чому це вигідно уряду?

Наша земля – це національне багатство нашого народу. В Україні наклала свій відбиток законодавча база радянського періоду, коли земля перебувала, в основному, в колективній власності. Зараз, після розпаювання основної частини земель, залишилися землі резервного фонду та землі запасу державної власності, якими необхідно розпорядитися найбільш  ефективно. Я вважаю, що найбільш ефективним розпорядженням землі є передача її в оренду. Чому?  Тому, що за рахунок передачі земельних ділянок в оренду  забезпечується наповнення місцевих бюджетів податками, є повний контроль за використанням земельних ділянок. При цьому, право оренди повинно бути реалізоване на конкурентних засадах – через аукціони.

Тобто, мова йде не про продаж самої землі, а про продаж права на її оренду. Завдання держави – сформувати лот, виставити на його на торги і далі на конкурентних засадах здійснюється продаж права оренди цієї ділянки. Принциповим є відсоток орендної плати. В Полтавській області 87 % земель є особливо цінними. Це означає, що наші землі одні з найпридатніших для сільськогосподарського виробництва. Тому принциповою є позиція відпрацювати чіткий механізм реалізації права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах. Зараз активізувались і органи місцевого самоврядування щодо передачі землі в оренду на максимально вигідних для них умовах.

Як прокоментуєте таку ситуацію: за повідомленням одного фермера, за переоформлення документів на оренду землі необхідно сплатити хабар?

З такою інформацією потрібно відразу звертатися в правоохоронні органи. Але, на жаль, часто зустрічаємо повідомлення про виникнення ганебних випадків корупційних дій  в тому чи іншому районі, області України. Диму без вогню не буває, насправді є нечисті на руку чиновники, в тому числі і в територіальних підрозділах, які дозволяють собі корупційні дії. Тут принцип повинен бути один – хто хоче заробляти гроші, нехай іде в приватні підприємці та й заробляє. А якщо перебуваєш на державній службі – то  на державній службі потрібно займатися своїми обов’язками.  Наше завдання – діяти згідно вимог чинного законодавства і забезпечити законність передачі кожної земельної ділянки.

Ми вживаємо відповідні певні дії, які унеможливлюють прояви корупції. Наприклад, щоб уникнути прямого контакту працівників Головного управління з заявниками, клопотання про отримання землі подаються до територіальних органів Держгеокадастру, а останні по акту передають їх до Головного управління на виконання.

Крім того, є такі особи «ходоки», які за певну винагороду пропонують  тим же фермерам та іншим громадянам, вирішити питання отримання землі. Можливо навіть беруть гроші, але, запевняю вас, що це не більше, ніж афери окремих осіб, не пов’язані з роботою Держгеокадастру. В будь-якій корупційній схемі діє принцип: попит породжує пропозицію. І якщо чиновник знає, що йому за це ніхто не заплатить, у нього не буде зацікавленості очікувати якоїсь подяки.

Можливо є такі факти, що пропонують, але я закликаю не піддаватися на провокації, повідомляти нам чи в правоохоронні органи інформацію про кожний випадок, називайте прізвища осіб, що пропонують,  давайте боротися разом і ми подолаємо корупцію.

Як Ви ставитесь до пропозиції поставити відеокамери у Вашому кабінеті і запрошувати журналістів полтавських видань на службові  наради, відкриті зустрічі?

Єдиний шлях донести в маси інформацію про нашу  діяльність, показати свою відкритість – це якраз є оці публічні заходи, це запрошення журналістів  для участі у роботі із висвітлення інформації. З останніх подій, які публікувались у змі, вручення 6 травня у селі Веприк учасникам АТО із Гадяцького району наказів про отримання землі.

Зараз я ініціюю встановлення в приміщеннях управління відеоспостереження. Інформація буде акумулюватися на окремому сервері. Зараз вирішуємо питання фінансового забезпечення. Це є одним із ефективних заходів, що унеможливить прояви корупції.