11

Від початку року за рахунок відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва бюджети усіх рівнів на Полтавщині отримали 503,4 тис. гривень. З урахуванням платежів минулих періодів на рахунках селищних, сільських та міських рад накопичилося 10,137 млн. гривень,  районних бюджетів –1,695 млн. грн., бюджетів об’єднаних територіальних громад – 1, 464 млн. грн, обласного бюджету –1,574 млн. грн.,  бюджетів  міст обласного значення – близько 1 млн. грн. Загальний залишок коштів на рахунках області складає 15 млн. 870 тис грн.

Цього року розпорядники коштів використали  лише 382 тисячі гривень. З них: 185  тис. грн., направлено на поліпшення сільськогосподарських та лісогосподарських угідь,  151 тис. грн. – на проведення нормативної грошової оцінки земель, 37 тис. грн. – на охорону земель відповідно до розроблених програм та проектів, ще понад 9 тис. грн.  використані на інвентаризацію земель та інші заходи.

Земельним законодавством, визначено виключний перелік видів робіт які фінансуються за рахунок зазначених коштів. Так, згідно з частиною другою статті 209 Земельного кодексу України дані кошти використовуються на освоєння земель для сільськогосподарських і лісогосподарських потреб, поліпшення відповідних угідь, охорону земель відповідно до розроблених програм та проектів землеустрою, а також на проведення інвентаризації земель, проведення нормативної грошової оцінки землі.

Використання даних коштів на інші цілі не допускається.

Більш розширено види робіт, які фінансуються за рахунок коштів, що надійшли від втрат, представлені у сфері охорони земель. Так зазначені кошти можуть бути використані на:

рекультивацію порушених земель;

хімічну меліорацію (вапнування та гіпсування земель з метою зниження їх засоленості та кислотності);

проведення консервації еродованих та малопродуктивних орних земель шляхом їх залуження чи заліснення;

освоєння у сільськогосподарські угіддя земель що вивільняються з під господарських дворів, садиб, земель зайнятих чагарниками інших непродуктивних земель, солонців і солончаків;

поліпшення кормових угідь (корінне чи поверхневе);

створення лісових та захисних лісонасаджень (полезахисних, водорегулюючих, прияружних і прибалкових лісосмуг; суцільних лісових насаджень на пісках, по ярах і балках, по берегах річок і водойм);

засипку та виположування ярів, освоєння схилових земель під багаторічні насадження і кормові угіддя,

будівництво комплексів гідротехнічних споруд для захисту земель від шкідливого впливу водної ерозії, підтоплення, зсувів;

корчування списаних лісових і багаторічних плодових насаджень;

проведення топографічних, геодезичних, ґрунтових та інших обстежень і розвідок, а також проектних робіт пов’язаних з освоєнням нових земель та підвищенням їх родючості або поліпшення наявних земель;

розробку регіональних програм і схем з охорони земель а також техніко-економічне обґрунтування використання та охорони земель.

На сьогодні Полтавщина потребує значні фінансові ресурси для впровадження заходів державної політики, спрямованих на раціональне використання земель, їх захист від деградації, забруднення та виснаження зокрема, в області необхідно здійснити:

консервацію понад 37 тис, га деградованих та малопродуктивних рільних земель,

рекультивацію порушених земель на площі понад 6 тис. га.

поліпшення майже 3 тис. га малопродуктивних земель.

провести культуртехнічні роботи по корчуванню непродуктивних багаторічних плодових насаджень на землях як державної так і комунальної власності.

завершити інвентаризації земель, зокрема земель під об’єктами комунальної власності.

Крім цього на території Полтавської області за час експлуатації Кременчуцького водосховища, майже по всій довжині берегової лінії відбувається значний розмив та втрачаються значні площі сільськогосподарських угідь, обрушується берегова лінія. З кожним роком процес розмиву прогресує.  За інформацією Держводгоспу, 1374 м берега Кременчуцького водосховища потребує першочергових заходів по їх закріпленню.

Не освоєння  коштів, які надійшли від втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, стримує комплексне вирішення проблем землеустрою та охорони земель Полтавщини.

Враховуючи викладене,  Головне управління закликає розпорядників коштів на місцевому рівні вжити заходи щодо повного використання коштів, які надходять від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, зокрема для завершення інвентаризації земель на землях комунальної власності, оновлення грошової оцінки земель та на освоєння земель для сільськогосподарських і лісогосподарських потреб і їх охорону відповідно до розроблених програм та проектів землеустрою.

У разі неможливості використати зазначені кошти, пропонуємо прийняти відповідні рішення щодо їх концентрації на рівні районного чи об­ласного бюджету, шляхом трансформації з бюджетів нижчих рівнів та делегувати повноваження по їх використанню.